W roku akademickim 2024/2025 zajęcia prowadzą:
dr Marcin Będkowski
Pracuję jako adiunkt w Instytucie Języka Polskiego UW i ekspert w Instytucie Badań Edukacyjnych. Zajmuję się językiem jako narzędziem poznania i perswazji, uczę logiki i myślenia krytycznego. Jako cyfrowy humanista lubię programować, analizować dane i trenować sztuczną inteligencję. W ramach specjalizacji prowadzę zajęcia poświęcone narzędziom do upraszczania tekstów. Po godzinach? Lubię proste przyjemności: spaceruję po mieście, wędruję po górach lub gram na gitarze.
dr hab. Iwona Burkacka, prof. ucz.
Na Wydziale Polonistyki UW prowadzę wykłady z kultury języka polskiego oraz ćwiczenia dotyczące prostego języka, języka środowiskowego i językowego opracowania tekstu naukowego. Interesuję się nowymi słowami i zjawiskami w polszczyźnie oraz współczesną polską prozą. Jako członkini Fundacji Języka Polskiego uczę, jak upraszczać komunikację, by była łatwiejsza w odbiorze. Pracuję też w Zespole ds. Prostego Języka UW. Od lat prowadzę zajęcia dotyczące dobrej polszczyzny na kursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Na specjalizacji prowadzę warsztaty prosty język w praktyce (bankowość).
dr Marta Chojnacka-Kuraś
Zajmuję się współczesną polszczyzną, semantyką i językiem w medycynie. Na co dzień uczę gramatyki opisowej języka polskiego na Wydziale Polonistyki UW. Od paru lat dzięki współpracy z Fundacją Języka Polskiego prowadzę szkolenia z prostej i przyjaznej komunikacji. Na specjalizacji współprowadzę warsztaty prosty język w praktyce (urzędy i instytucje publiczne). Po godzinach praktykuję komunikację i cierpliwość w zaciszu domowym, z mężem i dwójką dzieci.
Agnieszka Dąbrowska-Uss
Dbam o to, żeby Krajowa Administracja Skarbowa pisała prosto. Od czterech lat prowadzę inicjatywę Ulga językowa, którą zmieniamy język pism administracji podatkowej. Dzielę się swoją wiedzą praktyczną, doświadczeniem i pomysłami z przedstawicielami innych urzędów i instytucji – a także studentami (np. Akademii Leona Koźmińskiego). Na specjalizacji współprowadzę warsztaty prosty język w praktyce (urzędy i instytucje publiczne). Co robię po pracy? Projektuję przestrzeń, w której można efektywnie wypocząć. Zapraszam na mój profil na LinkedIn.
Agnieszka Durska
Jestem rzeczniczką prasową Polskiej Izby Ubezpieczeń. Tłumaczę ubezpieczenia w mediach i pilnuję, by eksperci branżowi nie pisali zdań dłuższych niż na 15 słów. Przygotowuję publikacje, artykuły, piszę blog poradnikowy o tym, jak najlepiej się ubezpieczyć. Zanim trafiłam do Izby, pracowałam m.in. w Agorze, gdzie prowadziłam kanały mediów społecznościowych Wyborczej, byłam redaktorką naczelną portalu urodowego i copywriterką. Wykładałam też na SWPS przedmioty związane z komunikacją. Po godzinach ćwiczę się w technikach prokrastynacji, czyli odkładam doktorat. Chodzę na spacery z psami, biegam po teatrach i galeriach sztuki współczesnej. Na specjalizacji współprowadzę zajęcia prosty język w praktyce – ubezpieczenia. Zapraszam na mój profil na LinkedIn.
dr hab. Monika Kresa, prof. ucz.
Na co dzień wykładam gramatykę historyczną języka polskiego na Wydziale Polonistyki UW. Od kilku lat z ramienia Fundacji Języka Polskiego pomagam upraszczać i uprzyjaźniać komunikację w firmach i instytucjach. W 2024 roku zostałam koordynatorką Zespołu ds. Prostego Języka UW. Na specjalizacji prowadzę warsztaty prosty język w praktyce. Jestem też opiekunką specjalizacji i praktyk. Po godzinach nałogowo jeżdżę rowerem. Zapraszam na mój profil na LinkedIn.
Anna Dominika Kwiatkowska
Jestem projektantką treści (UX writerką), redaktorką książek i trenerką kompetencji komunikacyjnych. Uczę projektowania treści na studiach podyplomowych dla projektantów doświadczeń użytkowników (projektantów UX). Na specjalizacji prowadzę zajęcia UX writing – podstawy. Prywatnie jestem uzależniona od czytania, chętnie grywam w scrabble i rozszyfrowuję nowe wzory do szydełkowania. Można mnie znaleźć na LinkedIn.
dr Magdalena Wanot-Miśtura
Zajmuję się współczesną polszczyzną, zwłaszcza jej aspektem słowotwórczym. Na Wydziale Polonistyki prowadzę zajęcia z kultury języka polskiego, stylistyki i warsztatu pracy naukowej. Jestem opiekunką prac licencjackich i magisterskich z zakresu prostego języka. W 2022 roku prowadziłam w ramach projektu Studenci dla otoczenia zajęcia Upraszczanie komunikacji w praktyce. Od 2016 roku jestem prezesem Fundacji Języka Polskiego. Z jej ramienia szkolę z poprawności językowej i prostego języka pracowników firm i instytucji. Popularyzuję także wiedzę językoznawczą wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Na specjalizacji prowadzę zajęcia prosty język w praktyce – teksty prawne.
Justyna Zandberg-Malec
Pomagam prawnikom pisać po ludzku. Brałam udział w pracach nad prostojęzyczną normą ISO. Od ponad 15 lat pracuję w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, gdzie jestem menedżerką ds. publikacji i legal design. Wcześniej przez wiele lat tłumaczyłam filmy. Na specjalizacji współprowadzę zajęcia prosty język w praktyce (teksty prawne). Po godzinach jeżdżę konno – i traktuję to jako ćwiczenie z komunikacji międzygatunkowej. Zapraszam na mój profil na LinkedIn.
dr hab. Magdalena Zawisławska, prof. ucz.
Od 30 lat pracuję na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uczę gramatyki opisowej języka polskiego. Przez wiele lat prowadziłam zajęcia z poprawności językowej dla słuchaczy kursów PTWK. Ponadto od ponad 10 lat jestem trenerką Fundacji Języka Polskiego i uczę upraszczania tekstów urzędowych i prostej polszczyzny. Na specjalizacji razem z Agnieszką Durską prowadzę warsztaty prosty język w praktyce (ubezpieczenia). Zapraszam na mój profil na LinkedIn.
prof. dr hab. Dorota Zdunkiewicz-Jedynak
Jestem językoznawczynią. Moje doświadczenia naukowe i dydaktyczne koncentrują się na kulturze języka, stylistyce, etyce słowa, semantyce i pragmatyce językowej. Jestem autorką lub współautorką raportów po audytach komunikacji językowej z klientami w wielu firmach oraz trenerką szkoleń i warsztatów z zakresu prostej polszczyzny, m.in. prowadzonych przez Fundację Języka Polskiego. Lubię opowiadać innym o współczesnej polszczyźnie i pomagać w komunikowaniu się, tak by było ono efektywniejsze. Na specjalizacji prowadzę wykład wprowadzenie do prostego języka (źródła, idee, realizacje). Gdybym mogła urodzić się jeszcze raz, chciałabym, by stało się to na Bałkanach. Ludzie, kultura, zapachy i smaki, no i … ciepłe morze – uwielbiam to.